Αγωνιστικά Τελευταία Νεα

Τύρναβος 2005 – Αχιλλέας Φαρσάλων 2 – 5

Την άνετη νίκη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣ Λάρισας κατάφερε να πάρει η ομάδα μας καθώς επιβλήθηκε του Τυρνάβου 2005 με σκορ 2-5.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν καλύτερα στα πρώτα λεπτά όμως οι προσπάθειες των Γαλάνη και Τζιόλα δεν βρήκαν στόχο.

Οι παίκτες μας ανέβασαν στροφές και μέσα σε ένα τέταρτο κατάφεραν να… «καθαρίσουν” ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση, καθώς κατάφεραν να πετύχουν τρία τέρματα.

Αρχικά στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ των γηπεδούχων στο 15′ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ όταν ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά και ο Αραπίτσας με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τυρνάβου σκοράροντας το πρώτο του τέρμα με την φανέλα του Αχιλλέα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Γκαντρής βρέθηκε απέναντι από τον Χάμο όμως ο τερματοφύλακας του Αχιλλέα έδιωξε με τα πόδια.

Με την συμπλήρωση είκοσι λεπτών παιχνιδιού ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε το φάουλ ο Αραπίτσας ανατράπηκε από τον Λιάκο μέσα στην περιοχή με τον κ. Κουκούλη να δείχνει την άσπρη βούλα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νεμπεγλέρας ο οποίος νίκησε τον Παναγιωτόπουλο και πέτυχε το 2-0.

Ο Αχιλλέας συνέχισε να πιέζει ψηλά και να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και πέντε λεπτά αργότερα κατάφερε να πάρει αέρα τριών τερμάτων όταν ο Νεμπεγλέρας έκανε όμορφη πάσα για τον Καραμπούζη με τον τελευταίο να πιάνει δυνατό σουτ στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας των γηπεδούχων.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζιόλα, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Μπάκος σε ανατροπή του από τον Κούλπα.

Οι παίκτες μας παρά το τέρμα που δέχθηκαν συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και κατάφεραν να πάρουν εκ νέου προβάδισμα τριών τερμάτων όταν στο 38′ ο Νεμπεγλέρας βρήκε πάλι τον Καραμπούζη αυτός πάτησε περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε για τέταρτη φορά τον Παναγιωτόπουλο, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με το καλημέρα του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι σε χέρι του Μάρκου.

Ο Τζιόλας και πάλι εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών και πέτυχε το 2-4.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν και στο 57′ έχασαν μια καλή στιγμή όταν ο Μπάκος έκανε σέντρα από τα αριστερά η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά με τον Κουρούμαλο να διώχνει με το κεφάλι πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή του τέρματος.

Ο Αχιλλέας έχασε ακόμη μια καλή στιγμή στο 60′ όταν ο Αραπίτσας βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα όμως το πλασέ του σταμάτησε με τα πόδια ο Παναγιωτόπουλος.

Εν τέλει στο 75′ έπειτα από ταχύτατη ανάπτυξη παιχνιδιού η μπάλα κατέληξε στον Νεμπεγλέρα, αυτός έκανε σέντρα στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και ο Αναγνώστης ερχόμενος ως τρέιλερ έστειλε την μπάλα με καρφωτή κεφαλιά στα δίχτυα του Τυρνάβου για το τελικό 2-5.

Οι Συνθέσεις

Τύρναβος 2005 (Νίκος Αλεξούλης): Παναγιωτόπουλος, Λιάκος, Γανός, Γαλάνης, Τσούτσας, Τσατσελάρι (46′ Καλέσης), Μπάκος, Πατσιωτός, Γκαντρής (57′ Καραλής), Τζιόλας, Βλιώρας (46′ Μαυροδήμος).

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Χάμος, Μάρκου, Κουρούμαλος, Κούλπας, Οικονόμου, Νεμπεγλέρας, Καραμπούζης, Τλούπας (65′ Κατσανάκης), Αραπίτσας (80′ Κομισόπουλος Α.), Καραγκούνης (86′ Δρόσος), Αναγνώστης.

Διαιτησία: Κουκούλης (Στάικος, Δεδικούσης)

Πηγή Φωτογραφιών:athleticlarissa.gr / Κώστας Τσομάκος