Αγωνιστικά Τελευταία Νεα

Αχιλλέας Φαρσάλων – Ολυμπιακός Βόλου 0 – 0

Βαθμό ουσίας και ψυχολογικής τόνωσης εν όψει της δύσκολης και απαιτητικής συνέχειας στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής κατάφερε να πάρει η ομάδα μας η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με 0 – 0 στο Δημοτικό Στάδιο των Φαρσάλων κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου μια εκ των ομάδων που έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στην κατηγορία και έτσι έφτασε τους 4 βαθμούς.
Οι παίκτες μας μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με πάθος και στο 5’ έφτασαν κοντά στο γκολ όταν ο Κόλα έκανε τη σέντρα, ο Συράκος έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να κοντράρει στον Σεχολάρι και να φεύγει κόρνερ.
Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη καλή στιγμή του στο 10’ όταν ο Σεχολάρι σούταρε με τον Οικονόμου να διώχνει με αυτοθυσία.
Η ομάδα μας απείλησε εκ νέου στο 13′ όταν άλλαξαν ωραία την μπάλα ο Συράκος με τον Βούλγαρη όμως ο τελευταίος δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ καθώς βγήκε έγκαιρα ο Καραγκιολίδης και μπλόκαρε τη μπάλα, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν εκ νέου στο 24′ με το συρτό σουτ του Καράμπελα που απέκρουσαν οι αμυνόμενοι και στο 28′ με το συρτό σουτ από πλάγια δεξιά του Ευθυμιάδη που πέρασε λίγο άουτ.
Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στους παίκτες μας όταν στο 40’ ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά ο Μανιώτης έκανε την προβολή μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 49’ όταν ο Καράμπελας έκανε την κεφαλιά με τον Κουτσουκέρα να διώχνει.
Πέντε λεπτά αργότερα ο Αχιλλέας έχασε την δική του πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε το κόρνερ ο Τλούπας νίκησε τους πάντες στον αέρα με την κεφαλιά του όμως να περνάει μόλις δίπλα από το δοκάρι του Καραγκιολίδη.
Δέκα λεπτά αργότερα ο Βούλγαρης έκανε όμορφη ατομική προσπάθεια από τα αριστερά σούταρε έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ.
Στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός Βόλου προσπάθησε να βγει μπροστά και να ψάξει το γκολ όμως αρχικά στο 65’ ο Σέττος είδε τον Κουτσουκέρα να τον σταματάει από θέση τετ α τετ ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Καράμπελα με τον τερματοφύλακα του Αχιλλέα να του λέει «όχι».
Ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες στο 78’ όταν ο Κραγιόπουλος είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Καραγκούνη.
Οι παίκτες νας προσπάθησαν να χτυπήσουν στην κόντρα στα τελευταία λεπτά όμως αρχικά το σουτ του Βούλγαρη και εν συνεχεία του Συράκου δεν βρήκαν στόχο.
Η τελευταία καλή στιγμή ανήκε στον Ολυμπιακό όταν στο 88’ ο Θέος έκανε το γύρισμα η μπάλα κόντραρε πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι του Κουτσουκέρα και εν συνεχεία κόρνερ.
Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τις δυο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις.

Οι Συνθέσεις

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Κουτσουκέρας, Μάρκου (77′ Μίχος), Κουρούμαλος, Κούλπας, Οικονόμου, Νεμπεγλέρας, Κόλα (51′ Τλούπας), Μανιώτης, Συράκος, Χατζής (50′ Καραγκούνης), Βούλγαρης (88′ Αναγνώστης).
Ολυμπιακός Βόλου (Κώστας Μπράτσος): Καραγκιολίδης, Κόκας Α., Καραμπάς, Νόνης, Κραγιόπουλος, Κόκας Δ., Βασίλιεβιτς, Καράμπελας (85′ Καρβούνης), Σεχολάρι (58′ Σέττος), Ευθυμιάδης (58′ Θέος), Βαρούχας (73′ Μέμος).
Διαιτητές: Ξηρογιάννης, Δελής, Κορακιανίτης